Jak pozbyć się negatywnych myśli

Dzisiaj o myślach w Twojej głowie.

Rozmawiasz sama/sam ze sobą – to nic strasznego, to naturalny element naszej psychiki. Twoje myśli przypominają Ci o zakupach o urodzinach babci czy cioci, budzą w Tobie niepokój związany z bieżącymi wydarzeniami.

Jesteś sportowcem – też rozmawiasz ze sobą, prowadzisz rozmowy na temat ustawień na boisku, składu drużyny na mecz, dyskutujesz  sama/sam ze sobą , to nic złego to całkiem normalne. Jeżeli te rozmowy w Twojej głowie są naturalne dobrze, jeżeli pozytywne super, natomiast jeżeli są negatywne to po prostu nie jest dobrze.

Zastanów się ile szkody w organizmie wyrządzają nieodpowiednie nastawienie,  niedobre słowa, obrazy, bycie w przeszłości . To Ty masz wpływ na swoje emocje i uczucia, na stan dyspozycji fizycznej czy psychologicznej przez własne myślenie. Wystarczy, że wypowiesz w myślach jedno słowo, a może ono Cię wnieść na wyżyny albo odbierze Ci cały zapał i energię. Ludzki mózg jest ślepy i przetwarza wszystko co mu podsuniesz.

Mózg składa się z  około 100 miliardów neuronów, a kolejny, miliard wchodzi w skład rdzenia kręgowego, liczba połączeń miedzy neuronami (komórkami odpowiedzialnymi za przetwarzanie informacji) szacuje się na ok 100 bilionów. Twój mózg pracuje na pełnych obrotach i przetwarza najróżniejsze doświadczenia i analizuje myśli.  Automatyczne negatywne myśli mogą wywoływać przygnębienie i poczucie fatalizmu. „Wiem, że nie zdam egzaminu” – taki sposób myślenia to samospełniająca się przepowiednia. Jesteś tym o czym myślisz.  Wyleczenie układu limbicznego wymaga uzdrowienia schematów myślowych.  Niestety nigdzie nie są prowadzone warsztaty o naszych myślach. Większość z nas nie rozumie jak ważne są nasze myśli i zupełnemu  przypadkowi zostawia kształtowanie schematów myślowych. Czy wiesz, że każda Twoja myśl rozsyła sygnały elektryczne po całym Twoim mózgu?

Możesz kontrolować swoje myśli, ale czy jest tak, że one żyją własnym życiem i to one kontrolują Ciebie?

Myśli mają określone właściwości fizyczne i maja istotny wpływ na każda komórkę Twojego ciała. Kiedy Twój umysł jest obciążony wieloma negatywnymi myślami to wpływa to na Twój głęboki układ limbiczny i powoduje dla tej części mózgu problemy. Drażliwość, zmienność nastrojów, depresje itd. Nauczenie się kontrolowania myśli i kierowania nimi w pozytywny sposób, jest jednym z najskuteczniejszych sposobów, by poczuć się lepiej.  Uświadom sobie, że myśli naprawdę istnieją i mają realny wpływ na Twoje samopoczucie.

Są w Tobie sprzeczne uczucia wiesz, że masz negatywne myśli, ale nie możesz ich się pozbyć. Czujesz jak Cię osaczają, rozchodzą się po całej głowie jak mrówki

Zastanawiałaś się nad tym jakie rodzaje myśli, tych złych myśli Cię dopadają ?

Oto kilka rodzajów negatywnych  myśli

  • Myślenie kategoriami „zawsze- nigdy”. Formułowanie myśli za pomocą takich słów jak: „zawsze”, „nigdy”, „nikt”, „wszyscy”, „wszystko:.
  • Koncentrowanie się na negatywach -dostrzeganie jedynie złych stron sytuacji.
  • Czarnowidztwo – z góry wiesz, że się nie uda . Jesteś czarownicą ? masz moc tajemną i wiesz lepiej?
  • Czytanie w myślach – kiedy uważasz, że wiesz co myślą inni. (Proszę nie czytać mi w myślach sama mam sporo kłopotów z ich odczytaniem)
  • Poczucie winy – powinnam to, powinnam tamto, musze – zmień na- chcę- w moim interesie leży to i to.
  • Etykietki typu: „palant”, „debil” „nieodpowiedzialny”. Jeżeli przyczepisz komuś lub sobie taką etykietę, pozbawiasz się zdolności do  jasnego oglądu sytuacji.
  • Personalizowanie – szefowa się do mnie rano nie odezwała pewnie jest na mnie zła.
  • Obwinianie, obarczanie winnych za swoje problemy   najbardziej jadowita. Jeżeli zaczynasz obwiniać innych o swoje problemy tracisz zdolność do tego by cokolwiek zmienić. Gra w obwinianie zabiera Ci poczucie mocy. Sama/sam stajesz się ofiarą

 

Widziałaś/widziałeś kiedyś mistrza sportowego, który myśli negatywnie? Każde Twoje słowo, programuje Cię, wywołuje łańcuch emocji, a te wywołują zachowania.  Dlatego, słowa sportowca  i trenera to podstawa dobrych nawyków. Często wypowiedziane słowo rodzi nawyk , który działa podświadomie i bezwarunkowo. Bardzo niebezpieczne jest używanie radykalnych słów.

Jedno z ćwiczeń jakie możesz zrobić to zacząć walczyć ze swoimi myślami , które Ci nachodzą,”

Zbadaj myśli i przekonania, które Cię niszczą 

  1. Czy ta myśl/przekonanie to fakt? (fakt to realna rzeczywistość, a nie odczucia, Twoje postrzeganie)

TAK/ NIE …………………….

  1. Czy ta myśl/przekonanie pozwala mi osiągać moje bliskie lub dalsze cele? (myśli muszą Ci służyć, wspierać Cię i dodawać siły, budować pewność siebie)

 

TAK/NIE ……………………..

 

  1. Czy ta myśl/przekonanie pozwala mi budować formę, rozwiązywać konflikty lub ich unikać? (myśli nie mogą powodować konfliktów z innymi, ani też z Tobą samym)

TAK/NIE ……………………..

 

  1. Czy ta myśl/przekonanie pozwala mi czuć się tak, jak chcę się czuć? (czyli dobrze, spokojnie, silnie, pewnym siebie, pozytywnie)

TAK/NIE ……………………..

 

  1. Czy ta myśl chroni moje zdrowie lub poczucie wartości? (czy chroni Twoją samoocenę, swój pozytywny obraz siebie, Twoją wiarę w swoje siły i to, kim jesteś)

TAK/NIE ……………………..

 

  1. Kim bym był bez tej myśli?

 

  1. Jak bym się czuł bez tych przekonań?

 

Ćwiczenie zaczerpnięte z książki Sławomira Lutra „Trening umysłu sportowca”

PRESJA TO PRZYWILEJ