O regułach zmiany życia skoncentrowanych  wokół mózgu.

1 Jak to jest : Mózg bierze udział we wszystkich naszych działaniach .

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego jak ważny jest mózg. Prawdopodobne już doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że bierze on udział we wszystkich Twoich działaniach. To          o czym myślisz, co czujesz jak postępujesz.  To pierwsza reguła zmiany życia  wg. D. Amena, amerykańskiego psychiatry i badacza nerwowego. Zdajesz sobie sprawę z tego, że Twój mózg jest odpowiedzialny za całe swoje  życie. Czy dbasz wystarczająco o niego? Czy więcej czasu i uwagi poświęcasz swojej fryzurze, cerze czy strojom? Istnieje na świecie wiele typów matek, wiele typów dyrektorów zarządzających przedsiębiorstwem, wiele rodzajów sportowców, wiele różnego rodzaju nauczycieli  czy trenerów. A od czego zależy dany sposób zachowania określonego sportowca, trenera czy nauczyciela? Od funkcji mózgu.

2 Druga reguła mówi o tym, że jeżeli nasz mózg działa dobrze my tez działamy dobrze, jeżeli nasz mózg działa źle my też działamy źle.

To mózg określa Twoją życiową skuteczność. Zdrowy mózg wiąże się ze skutecznym, nastawionym na realizacje celów zachowaniem.  Ludzie ze zdrowym mózgiem prawdopodobne są lepszymi pracownikami, najlepszymi mężami i żonami, najlepszymi rodzicami i przyjaciółmi. Natomiast ci, których mózg jest obarczony problemami zwykle toczy zmagania we wszystkich dziedzinach życia. Kiedy nasz mózg działa dobrze my też działamy dobrze. Kiedy mózg ma problemy, bardzo trudno jest Ci osiągnąć pełnie Twoich możliwości. Ale jest świetna wiadomość, że dzięki odpowiedniemu traktowaniu mózgu,  odpowiedniej diecie, ćwiczeniom, terapiom, suplementom czy wreszcie odpowiedniemu leczeniu, praca mózgu może się w znaczący sposób poprawić.

3 Trzecia reguła jest taka, ze Twój mózg jest najbardziej skomplikowanym narzędziem na świecie.

Wazy ok 1,5 kg ( 2 proc. ciała) w 80 procentach składa się z wody, zużywa 20 procent tlenu, który wdychamy i ok 20 proc kalorii, które spożywamy. Mózg składa się ze  100 miliardów neuronów, a każdy neuron połączony jest z innymi poprzez 40 tyś, oddzielnych połączeń międzykomórkowych .Główne zadanie neuronu to wytworzenie sygnału elektrycznego. 

        I teraz ważna informacja dla młodych rodziców !!

Dzieci w chwili urodzenia maja 100 miliardów neuronów, ale stosunkowo niewiele jest ze sobą połączonych. Podczas pierwszych 10 lat życia mózg dziecka tworzy biliony takich połączeń. Wyniki najnowszych badan pokazują, że doświadczenia wczesnego dzieciństwa nie tylko tworzą fundamenty dla rozwoju i uczenia,  ale i bezpośrednio wpływają na tworzenie się nowych połączeń w mózgu. Połączenia te wpływają na uczucia sferę językową dziecka      i myślenie. Badania pokazują, że ok 12 miesiąca życia mózg dziecka przypomina mózg osoby dorosłej. Do trzeciego roku życia mózg dziecka tworzy ok. biliarda (tj.), czyli dwa razy więcej niż w mózgu dorosłym. Ważną kwestią jest tutaj sprawa  rozwoju mózgu dziecka. Mózg rozwija się do 25 roku życia. Palenie tytoniu, picie alkoholu, narkomania czy urazy mózgu na skutek uprawiania ryzykownych dyscyplin sportu mogą zakłócić rozwój mózgu, w niektórych przypadkach nawet trwale. Po 25 roku życia, mózg zaczyna się powoli zmniejszać. Niektóre badania pokazują, że mózg mężczyzny kurczy się szybciej niż mózg kobiety. Aby mózg dobrze funkcjonował, potrzebuje paliwa czyli tlenu oraz stymulacji. Odpowiednia stymulacja neuronów sprawia, że ich działanie staje się skuteczniejsze, lepiej funkcjonują. Najlepsze źródła stymulacji to ćwiczenia fizyczne, ćwiczenia umysłowe oraz  więzi społeczne.   

4 Mózg jest miękkim narządem, dbaj o niego.

Mózg jest najdelikatniejszą i najbardziej złożona strukturą

Mózg jest miękki dlatego łatwo ulega stłuczeniom i uszkodzeniom. W naszej czaszce znajduje się wiele twardych miejsc i ostrych krawędzi.

 Mózg zajmuje zamkniętą przestrzeń.

Doznany uraz może okazać się poważny, nawet jeśli nie nastąpiła utrata przytomności.

Urazy mózgu przeważnie się kumulują.

Niektóre okolice mózgu są podatne na uszkodzenia.

  • Kora przedczołowa, która jest odpowiedzialna za koncentrację, logiczne myślenie i analizę sytuacji,
  • Część mózgu tzw. zakrętu obręczy, odpowiedzialnego za negatywne myśli
  • Płaty ciemieniowe koordynujące sygnały czuciowe i odpowiedzialne za orientację przestrzenna.
  • Układ limbiczny- jego uszkodzenie może prowadzić do depresji,
  • Płaty skroniowe odpowiadające za stabilność nastroju

Jak zapobiegać uszkodzeniom mózgu ?  Dbaj o swój mózg !

5 Kolejną regułą jest to, że żeby poznać i leczyć nasze mózgi powinniśmy je  diagnozować.

Pewne układy mózgu uczestniczą w kształtowaniu określonych zachowań i kiedy działają wadliwie powodują możliwe do zidentyfikowania trudności. Można nasza uwagę nakierować na te układy i poddać je leczeniu .  

6 Ludzie potrzebują indywidualnego podejścia do zadania optymalizacji funkcji mózgu oraz sposobu życia

Musimy się wszyscy nauczyć ,ze każdy z nas jest inny i każdy z nas wymaga indywidualnego podejścia. Każdy z nas ma inny mózg. Powinniśmy zadbać o to by lekarze leczyli nie objawy, a problemy mózgowe, które wywołują te trudności

7 Chcesz zmienić swoje życie, zacznij zmieniać swój mózg.

 „Wszyscy myślą o tym, żeby zmienić świat, ale nikt nie myśli o tym, żeby zmieniać siebie lub swój mózg” D. Amen

Zmieniając swój mózg zmieniasz swoje życie.

Żeby to zrobić, żeby zmienić swoje życie, najpierw musisz w to uwierzyć, że mózg można zmienić. Jeśli w to uwierzysz, to można wdrożyć taki program postępowania, który pomoże Ci zrealizować ten plan.

8 Pamiętaj o tym, że niewiele mózgów na świecie jest doskonałych. Większość jest do poprawy .  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *